logo erasmus plus 2022

Wniosek nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000059505 w ramach akredytacji nr 2020-1-PL01-KA120-VET-095938

Od 1 czerwca 2022r realizujemy drugi projekt w programie Erasmus plus w ramach akredytacji. Przyznana kwota wynosi 56 113 euro.

Założenia projektowe obejmują następujące działania: przygotowanie językowe, kulturowe, pedagogiczno – psychologiczne, odbycie stażu zawodowego i realizacji programu kulturowego za granicą, obserwację pracy przez nauczycieli przedmiotów zawodowych naszej szkoły oraz upowszechnianie rezultatów projektu.

Rekrutacja obejmie klasę IV d i IV e Technikum.

Zainteresowanych zapraszamy do składania formularzy zgłoszeniowych dostępnych u nauczycielek: Ewy Tomaszewskiej i Anny Gumińskiej-Bejfus, zajmujących się przygotowaniem i realizacją projektów w programie Erasmus plus w naszej szkole.

 

 

 Ostateczna lista beneficjentów

w ramach wniosku nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000059505

 

Lp. Nazwisko i imię Zawód
1 Oliwier Olek TL
2 Grochowska Patrycja TH
3 Szulc Maksymilian TI
4 Stoltman Filip TI
5 Głąbicki Fabian TŻIUG
6 Gugnacka Wiktoria TŻIUG
7 Ludtke Kinga TŻIUG
8 Paszylk Weronika TE
9 Suchomski Mateusz TI
10 Kozek Julia TŻIUG
11 Barton Klaudia TŻIUG
12 Urbański Olivier TI
13 Liberski Mateusz TI
14 Winiecki Sebastian TI
15 Gortych Bartosz TI
16 Grzesik Oskar TL
17 Wolan Damian TI
18 Czeszewski Wiktor TŻIUG

 


 

7 maja 2023 roku kolejna grupa z naszej szkoły rozpoczęła swój staż zawodowy w ramach projektu Erasmus+. Nasza przygodę rozpoczęliśmy niedzielnym rankiem zbierając się na dworcu autobusowym w Bydgoszczy. Pierwszy etap podróży pokonaliśmy Flixbusem (Bydgoszcz - Warszawa). Z lotniska Chopina dolecieliśmy do Amsterdamu holenderskimi liniami KLM. Na wielu z nas pobyt na tak wielkim lotnisku wywarł wielkie wrażenie. Na pokładzie samolotu byliśmy poczęstowani kanapką oraz napojem. Niestety, nasz następny lot do Lizbony, który odbył się tymi samymi liniami został opóźniony o prawie dwie godziny. Gdy dotarliśmy do pięknej stolicy Portugalii, na lotnisku czekał na nas autobus. Przeprawiliśmy się nim nowoczesnym mostem Vasco da Gamy przez rzekę Tag na półwysep Setubal, docelowe miejsce naszych praktyk. Na miejscu powitała nas przedstawicielka biura Euromind (organizatora stażów), pani Malwina. Po krótkim śnie, poniedziałkowym rankiem rozpoczęliśmy nasze staże zawodowe. Ahoj przygodo!


 

Dnia 10 maja, po praktykach, chwili odpoczynku i napełnieniu brzuchów, wyruszyliśmy pierwszy raz poza granicę Setubalu, a dokładniej do Lizbony. Najpierw dostaliśmy się na stację kolejową, by pociągiem szybko przedostać się nad zatokę, a dalej promem przez rzekę Tag w stronę stolicy Portugalii. Gdy dopłynęliśmy do zatoczki Terreiro do Paço od razu przeszliśmy na plac Praça do Comércio, gdzie znajdują się wspaniałe zabytki. Na nadbrzeżu Cais das Colunas stoją dwie kolumny wybudowane pod koniec XVIII wieku, wskazujące miejsce mieszania się wód rzeki oraz oceanu. Idąc dalej podziwialiśmy pomnik króla Józefa I, a tuż za nim kamienny łuk triumfalny Arco da Rua Augusta. Każdy z tych zabytków upamiętniał odbudowę miasta po trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Dalej przeszliśmy na plac Praça do Rossio. Po drodze mijaliśmy przepiękne budynki i inne atrakcje turystyczne, m.in windę Santa Justa, czy też piękny widok na zamek św. Jerzego. Następnie doszliśmy do placu słynnego z fontanny Rossio, pośrodku którego stoi pomnik dwudziestego ósmego króla Portugalii - D. Pedro IV. Po odwiedzeniu tych pięknych miejsc i przechadzce po okolicy nastąpił powrót . Lizbona okazała się przepiękną stolicą, z jakże cudownymi zabytkami, a czas jaki w niej spędziliśmy, nie można nazwać czasem straconym

 


 

Na praktykach wykorzystuję zdobyte wcześniej umiejętności z zakresu obsługi gości w obiekcie hotelowym. Przy śniadaniach sprzątam brudne naczynia, dezynfekuję stoliki, nakrywam do stołu a pod koniec pracy przygotowuję sale na kolejny dzień. Natomiast do moich obowiązków pracy w hotelu należy sprzątanie pokoi oraz uzupełnianie kosmetyków. Na praktykach zdobywam doświadczenie oraz poszerzam umiejętności komunikacji i pracy zespołowej

 


 

Późnym popołudniem, po pierwszym dniu praktyk, wyruszyliśmy na spacer po Setúbalu. Naszym przewodnikiem była Pani Malwina z Euromind. Zwiedzanie zaczęliśmy od Katedry Matki Bożej Łaskawej. Następnie udaliśmy się na taras widokowy, z którego podziwialiśmy panoramę zatoki i półwyspu Tróia. Po widokach z góry udaliśmy się na wybrzeże rzeki Sado, która znajduje swoje ujście w Oceanie Atlantyckim. Wróciliśmy do hotelu krętymi ścieżkami, zadowoleni i pełni podziwu dla otaczającej nas przyrody.

 


 

Dnia 13 maja nasza grupa udała się do Fatimy. Ten dzień w tym miejscu był niezwykły - była to 105 rocznica objawień Fatimskich. O 7:20 zebraliśmy się w holu i wyruszyliśmy pieszo na stację kolejową. Podczas naszej podróży wykorzystaliśmy różne rodzaje komunikacji miejskiej. Zaczęliśmy od podróży pociągiem, podczas której można było podziwiać architekturę Setúbalu i okolic. Od razu jak wysiedliśmy z pociągu czekał na nas prom, z którego można było oglądać piękną zatokę. Jak już dotarliśmy do Lizbony, to skorzystaliśmy z tamtejszego metra. Gdy dotarliśmy na docelowy przystanek, wyruszyliśmy prosto na dworzec autobusowy, skąd autobus zabrał nas do Fatimy. Podczas podróży można było podziwiać piękne lasy, gaje oliwne i winnice, rzekę, a także góry. Gdy dotarliśmy do Fatimy usłyszeliśmy z oddali śpiew tłumu, który zachęcił nas do pójścia w tamtą stronę. Okazało się, że na placu przed Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej jest mnóstwo ludzi, czego w ten dzień można było się spodziewać. Wygląd wewnętrzny Sanktuarium, jak i cała Fatima zapiera dech w piersiach. Mogliśmy też zobaczyć posągi: papieża Piusa XII, Pawła XI, Jana Pawła II oraz kilka innych miejsc. Każdy znalazł czas dla siebie, by dokładniej zwiedzić Sanktuarium, pomodlić się i kupić pamiątki. Nasza droga powrotna już nie była taka prosta, gdyż był tak spory ruch na dworcu autobusowym, że trudno było znaleźć właściwy autobus. Zmęczeni, ale zadowoleni z wyprawy, późnym popołudniem wróciliśmy do Setúbalu.

 


 

Na praktykach mamy okazję wykorzystać dotychczas zdobyte umiejętności z zakresu kodowania stron internetowych. W naszych projektach opieramy się na HTML-u, CSS, JavaScript, PHP czy nawet TypeScript. Zdobywamy doświadczenie i poszerzamy umiejętności z zakresu komunikacji i pracy w grupach.

 


 

Dnia 20 maja wybraliśmy się na wycieczkę do najdalej wysuniętego na zachód punktu w Europie "Cabo da Roca". Przylądek położony jest na Półwyspie Iberyjskim na terenie Portugalii, w obrębie Parku Przyrodniczego Sintra–Cascais. Podczas podróży używaliśmy różnych środków transportu. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wyjazdu pociągiem z Setúbalu o godzinie 8:50, dotarliśmy do Barreiro skąd ruszyliśmy promem do stolicy Portugalii. W Lizbonie o godzinie 10:10 czekał już na nas pociąg. Ostatnim z transportu naszej podróży był autobus. Przez całą wycieczkę towarzyszyło nam zachmurzone niebo. Gdy dotarliśmy do celu, ruszyliśmy prosto do punktu widokowego. Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Widoki były niesamowite i niezapomniane. Całą grupą zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy pomniku na którym znajduje się cytat portugalskiego poety Luisa Camoes "Gdzie kończy się ląd, a zaczyna morze". Na tym terenie znajduje się również latania morska oraz sklep z produktami regionalnymi. Po zwiedzeniu tej pięknej części Portugalii, wróciliśmy do hotelu pociągiem. Zapamiętamy te widoki do końca życia.

 

 


 

W niedzielę (domingo), w piękny słoneczny dzień nasza grupa wyruszyła na wycieczkę do Oceanarium w Lizbonie. Bez trudu dojechaliśmy tam komunikacją miejską, aby spędzić dwie godziny w największym tego typu obiekcie w Europie. To miejsce posiada w swojej kolekcji ponad 16 000 różnych zwierząt z 450 gatunków! Grupa była zachwycona życiem tego podwodnego świata, jego barwami i różnorodnością. Spędzając tam czas można się wyciszyć i podziwiać piękno Oceanu. To miejsce pełni ważną funkcję edukacyjną. Przypomina nam o negatywnym wpływie człowieka na środowisko i uczy jak odwrócić i naprawić ten proces. Po południu rozdzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna wróciła do domu, żeby zająć się praniem i odpocząć po całym tygodniu pracy. Po krótkim relaksie zdążyliśmy jeszcze skorzystać z portugalskiego słońca i plaży. Druga grupa została w Lizbonie, spacerując po wąskich uliczkach i podziwiając panoramę miasta (udało nam się nawet przejechać sławnym tramwajem electrico 28).

 


 

Dnia 15 maja odbyliśmy pierwszą lekcję języka portugalskiego.Nauczyliśmy się podstawowych zwrotów oraz słów niezbędnych na codzień:


-bom dia-dzień dobry
-como te chamas?-jak się nazywasz ?
-de onde ès?-skąd pochodzisz?
-quantos anos tens?-ile masz lat?


Część teoretyczną odbyliśmy w naszej stołówce, część praktyczną spędziliśmy na dworze w parku "do Bonfim".Naszym zadaniem było zrobienie zdjęć znajdujących się tam figur oraz ich opisanie.

 

Kalendarz

pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
May 2023
 

Nr konta RR

44 8162 0003 0000 0361 2000 0010

Perspektywy 2021

BIP

DBI

Patronat

Współpraca

Twarzoksiążka