Projekt „Mój start w życie zawodowe IV”
dla szkół zawodowych powiatu sępoleńskiego
Powiat sępoleński od sierpnia 2014 r. rozpoczął realizację projektu „Mój start w życie zawodowe IV” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Działaniami projektu objętych zostanie 478 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie. W naszej szkole w zajęciach uczestniczy 192 uczniów.
Cel główny projektu to poprawa jakości, efektywności i atrakcyjności kształcenia zawodowego w powiecie sępoleńskim poprzez współpracę z pracodawcami i wdrożenie programów rozwojowych w 3 zespołach szkół prowadzących kształcenie zawodowe w terminie od 01.08.2014r. do 30.09.2015r.
Cele szczegółowe projektu
-
Wzrost jakości kształcenia w 4 szkołach zawodowych poprzez dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb regionalnego rynku pracy w terminie od 11.2014r. do 05.2015r.
-
Zwiększenie zaangażowania pracodawców w proces kształcenia zawodowego poprzez współpracę 3 szkół zawodowych z pracodawcami oraz podniesienie standardów wyposażenia pracowni szkolnych w terminie od 08.2014r. do 09.2015r.
-
Przygotowanie 160 uczniów do wejścia na rynek pracy poprzez organizację zajęć z zakresu przedsiębiorczości, umiejętności interpersonalnych, kompetencji zawodowych oraz poprzez doradztwo zawodowe w terminie od 10.2014r . do 06.2015r.
-
Podniesienie efektywności kształcenia w 3 zespołach szkół prowadzących kształcenie zawodowe poprzez organizację zajęć dodatkowych z przedmiotów egzaminacyjnych, maturalnych, ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych w terminie od 10.2014r. do 06.2015r.
-
Wzmocnienie opieki pedagogiczno-psychologicznej nad 60 uczniami zagrożonymi przedwczesnym wypadnięciem z systemu szkolnictwa w terminie od 10.2014r. do 06.2015r.
Zadania Projektu
-
Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb regionalnego rynku pracy:
- wprowadzenie nowego kierunku kształcenia,
- modyfikacja 3 programów nauczania we współpracy z pracodawcami – w naszej szkole w zawodzie technik ekonomista, -
Współpraca z pracodawcami i wyposażenie pracowni nauki zawodu/warsztatów/sal przedmiotów zawodowych:
- współpraca z przedsiębiorcami w zakresie dostosowania 3 programów kształcenia praktycznego do potrzeb lokalnego rynku pracy (technik ekonomista w CKZiU),
- realizacja staży zawodowych przez 78 uczniów (w CKZiU – 40),
- kompleksowe wyposażenie 5 pracowni nauki zawodu w sprzęt techniczny (w CKZiU – pracownia gastronomiczna). -
Zajęcia przygotowujące do wejścia na rynek pracy:
- zajęcia edukacyjne z zakresu przedsiębiorczości (dla 8 uczniów w CKZiU),
- indywidualne doradztwo zawodowe (dla 30 uczniów w CKZiU),
- zajęcia z zakresu umiejętności interpersonalnych (dla 16 uczniów w CKZiU),
- zajęcia specjalistyczne: barmańskie (dla 10 uczniów w CKZiU), z obsługi kas fiskalnych, z obsługi wózków jezdniowych, nauki jazdy samochodem (dla 10 uczniów w CKZiU), zajęcia warsztatowe w pracowni szkolnej (dla 10 uczniów w CKZiU w pracowni gastronomicznej), -
Organizacja zajęć dodatkowych z przedmiotów egzaminacyjnych/ maturalnych/ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych (dla 15 grup 8-osobowych w CKZiU),
-
Opieka pedagogiczno- psychologiczna (dla 30 uczniów w CKZiU),
Uczniowie otrzymają dodatkowe wsparcie w postaci podręczników, transportu po zajęciach oraz drobnego posiłku.